Nápověda

6. Historie a datový trezor

6.1. Seznam záznamů o smazaných zprávách

Portál nabízí zobrazení seznamu obálek archivních zpráv, tedy zpráv, které jsou již vymazané ze schránky nebo i datového trezoru. Ve složce Historie můžete procházet obálky a doručenky zpráv, které již byly z datové schránky nebo datového trezoru smazány.

Seznam zobrazíte pod záložkou Datová schránka příkazem Historie. Zvolte parametry, podle kterých chcete najít zprávy, a stiskněte tlačítko Vyhledat.

Seznam záznamů o smazaných zprávách

Zobrazený seznam obálek je podobný seznamu aktuálních zpráv ve schránce, neumožňuje však zobrazení detailu zprávy (protože obsah zprávy, tj. její přílohy, je nenávratně smazán). Doručenku k archivní zprávě lze zobrazit a stáhnout i s aktuálním podpisem MV.

6.1.1. Seznam záznamů o archivních zprávách

Zobrazený seznam obálek je podobný seznamu aktuálních zpráv ve schránce, neumožňuje však zobrazení detailu zprávy. Doručenka archivní zprávy však lze zobrazit a stáhnout i s aktuální pečetí MV.

U odeslaných zpráv, které byly smazány proto, že antivirový program pozitivně označil přílohu, je v historickém záznamu pro účel tohoto seznamu jako datum dodání uměle uvedeno datum podání zprávy. Bez tohoto údaje by se záznam nezařadil do odpovědi při výběru podle data dodání. Nic to nemění na tom, že taková zpráva nebyla dodána do schránky adresáta.

V historických záznamech lze i vyhledávat, zejména podle data dodání. Interval datumů však nesmí přesáhnout 3 měsíce.

6.1.2. Export archivního seznamu

Seznam obálek archivních zpráv lze stáhnout, ve formátu CSV (textový formát) nebo XLS (formát aplikace MS Excel) – viz odkaz v zápatí seznamu. Seznam se stahuje kompletní dle zadání filtru, bez omezení na stránkování v Portálu. Obsahuje-li seznam příliš mnoho záznamů, může být generování ukončeno předčasně, pak je v seznamu přidán řádek s textem: „Dosaženo limitu počtu zpráv v exportu (NNN), export není kompletní. Pokud chcete mít export kompletní, změňte nastavení pro výběr zpráv do seznamu.

Export archivního seznamu

6.2. Datový trezor

Portál ISDS zobrazuje v samostatném seznamu zprávy trezorové, tedy takové, které by byly již vymazány dle zákonného termínu. Datový trezor není automatický, jedná se o placenou službu České pošty s.p.

Je-li u schránky datový trezor aktivní, po vybrání položky DATOVÝ TREZOR se zobrazí seznam přijatých trezorových zpráv v podobě vycházející ze seznamu „živých“ zpráv. Navíc je zde však možnost trezorové zprávy jednotlivě nebo hromadně mazat.

Schránka, která nemá aktivní službu Datový trezor, je pouze vypsána informace a zobrazeno tlačítko s odkazem na web České pošty s.p., kde si lze službu objednat.